Gabiony z paneli ogrodzeniowych

Ogrodzenia gabionowe są dostępne na rynku polskim od niedawna. We wcześniejszych latach gabiony były znane głównie jako element konstrukcyjny zabezpieczający skarpy przed osunięciem.
Obecnie jako płoty gabionowe stanowią bardzo ciekawy element krajobrazu, który łączy w sobie tradycyjną surowość kamienia z nowoczesnym wzornictwem paneli ogrodzeniowych.

Kosze gabionowe często wykonane są z takiej samej siatki, jak ta na panele ogrodzeniowe. W zależności od wysokości i szerokości gabionów ogrodzeniowych dobieramy odpowiednią grubość stalowych prętów, z których jest wykonana siatka na gabiony. Nie polecamy koszy gabionowych wykonanych z paneli 3d. Znacznie solidniejsze i bezpieczniejsze są kosze gabionowe wykonane z paneli 2d, czyli z prętów podwójnie zgrzewanych w konfiguracji 6mm/5mm/6mm.

Najsolidniejszym rozwiązaniem są gabiony ogrodzeniowe, w których kosze gabionowe wykonane są z paneli 2ds, czyli z prętów 8mm/6mm/8mm.

Gabiony ogrodzeniowe i inne rodzaje ogrodzeń

Ogrodzenia gabionowe mogą stanowić jedną ciągłość na całej długości ogrodzenia, ale bywają również wykorzystywane jako słupek do przęseł ogrodzeniowych. Najczęściej kosze gabionowe są łączone z przęsłami palisadowymi na froncie jednocześnie stanowiąc nawiązanie do ogrodzenia panelowego zamontowanego na bokach i z tyłu posesji, gdzie zamiast płotu gabionowego jest zamontowany tańszy płot panelowy.

Ogrodzenie z gabionów – czy jest potrzebny fundament?

Wykonujemy płoty gabionowe wypełnione kamieniami zakupionymi przez klientów, bądź sami dokonujemy zakupu surowca na wypełnienie. Przy wyborze kamieni należy pamiętać, aby zamówić odpowiednią frakcję dopasowaną do koszy gabionowych.

Zawsze pod ogrodzeniem z gabionów należy wykonać odpowiedni fundament. Głębokość fundamentu zależy od strefy przemarzania i wysokości płotu gabionowego, natomiast szerokość fundamentu uzależniona jest od szerokości koszy gabionowych zastosowanych w ogrodzeniu.

Kosze gabionowe wykonujemy z paneli ocynkowanych, co gwarantuje odpowiednią wytrzymałość na korozję.

Ogrodzenia gabionowe – bezpieczny montaż

Akcesoria i sposób montażu w naszym systemie ogrodzeń gabionowych zoptymalizowaliśmy pod kątem bezpieczeństwa. W odróżnieniu od zwykłych ogrodzeń panelowych, nie polecamy samodzielnego montażu płotów gabionowych, jeśli nie mają Państwo odpowiedniego doświadczenia. Należy pamiętać o tym, że wypełnienie koszy gabionowych stanowią ciężkie kamienie i tutaj nie ma miejsca na pomyłki, które mogą się skończyć uszkodzeniem mienia, bądź narażeniem zdrowia przechodniów, czy mieszkańców posesji.

Jeśli będą Państwo zainteresowani, przygotujemy dla Państwa kompleksową wycenę ogrodzenia gabionowego wraz z montażem.